![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Jako orientační a velice názorný přehled jednotlivých druhů práv duševního vlastnictví uvádíme následující členění, přičemž diferenciačním prvkem je, zda předmět práva duševního vlastnictví je výsledkem duševní tvůrčí činnosti či nikoliv: |
A.
Tvůrčí právo duševního vlastnictví
(osobní a majetková ochranná práva nehmotných předmětů duševního vlastnictví jako výsledků tvorby fyzických osob)
(majetková ochranná práva nehmotných předmětů duševního vlastnictví jako výsledků obchodní, hospodářsko-technické, provozní a obdobné činnosti fyzických a právnických osob)
Celá oblast práv duševního vlastnictví byla u nás během posledních 40 let značně nedoceněna a právní zájem o ni byl na okraji pozornosti, to platí zejména o právu průmyslového vlastnictví. Právo průmyslového vlastnictví patří k těm právním oborům, které v uplynulých sedmi letech prošly dynamickým vývojem. Po odstranění administrativně direktivního systému se radikálně změnila funkce státu a míra jeho zasahování do práv původců a majitelů chráněných nehmotných statků. V souvislosti s tím byla změněna koncepce celého systému ochrany průmyslových práv. Byla přijata řada nových zákonů, které pro zániku federace byly upraveny do českého právního řádu. Zásadní změnu pro tuto oblast přinesl zákon 527/1990 Sb., O vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích a následně i zákon 237/1991 Sb., O patentových zástupcích, kterým byla téměř po 40 letech obnovena profese patentových zástupců - specialistů zejména na průmyslové právo a práva na označení, jejichž základním posláním je pomáhat klientům k získávání, udržování a obhajování jejich průmyslových práv. Legislativní proces byl završen přijetím zákona 137/95 Sb., O ochranných známkách. Posílila se i ochrana předmětů průmyslového vlastnictví instituty obchodního práva a práva na ochranu proti nekalé soutěži. Těmito legislativními kroky se systém práv průmyslového vlastnictví stal slučitelným se stavem v zemích s rozvinutou tržní ekonomikou. Přesto však do zaplnění mozaiky průmyslových práv ve světě obvyklých byl přijat zákon 529/1991 Sb. O ochraně topografií polovodičových výrobků a zákon 478/1992 Sb. O užitných vzorech. V oblasti úpravy autorským zákonem měla rozhodující význam zejména novela autorského zákona z roku 1990, která mj. upřesnila i zákonnou ochranu programů počítačů jako autorských děl. Nově vzniklá obec podnikatelů i „ nově se vzpamatujících " firem a podniků byla a je postavena před bezprostřední možnost i potřebu a nutnost využívat předmětů průmyslového a jiného duševního vlastnictví pro vlastní podnikání. Protože jakákoliv forma podnikání je neodmyslitelně spojena s průmyslovými právy a právem duševního vlastnictví všeobecně. Návrat k tržnímu hospodářství otevřel pro využívání předmětů průmyslových práv, zcela nové horizonty, neboť průmyslová práva a duševní vlastnictví již nejsou vlastnictvím všech (a tím vlastně nikoho), ale bedlivě hlídaným majetkem konkrétních osob, ať již fyzických nebo právnických a zdaleka ne všichni manažeři a podnikatelé, ev. vynálezci a přihlašovatelé, mají jasnou představu o celé šíři ochrany, kterou tomuto druhu vlastnictví poskytuje stávající právní řád. Společnosti, firmy, podnikatelé vstupují do vztahů vyplývajících z průmyslového vlastnictví dvojím způsobem.
|
|
[ ZPĚT ] [ HLAVNÍ STRÁNKA ] |